Mala opština na istoku Republike Srpske dijeli sudbinu mnogih lokalnih zajednica u BiH. Mladi odlaze, privrednih aktivnosti nema pa je najveći broj poslova vezan za javni sektor, a isti su rezervisani za stranačke kadrove. Sa skromnim budžetom od jedva deset miliona maraka značajnijih infrastrukturnih projekata u Rogatici nema.
Uprkos slici koja ne daje nadu da bi Rogatica u skorije vrijeme mogla da oživi, stanovnici sa kojima smo razgovarali o svom gradu “ne žele ništa ružno reći”.
Upućuju nas na uspjehe sportista i pojedinaca koji donose radost ovoj malo Opštini.
“Kada se uporedi zivot u Rogatici prije deset godina i danas, pomaka nema, čak se može reći da se nazadovalo po pitanju odlaska omladine i odlaska doktora. U međuvremenu se jedino izgradio gradski bazen”, kaže za Zamisli.ba penzionerka koja dugo godina živi u Rogatici.
Smatra da opštinske vlasti trebaju podsticati vraćanje mladih na selo, jer ruralni prostor nudi idealne uslove za bavljenje poljoprivredom i da bi se po tom pitanju moglo uraditi mnogo.
Kulturnog sadržaja skoro i da nema, ni za omladinu ni za penzionere, osim poneke promocije knjige.
Onaj ko se usudi da misli svojom glavom, može na brentu
Za dugogodišnjeg novinara iz Rogatice Zorana Jankovića ova opština je “debelo u raljama vladajuće partije”.
Ovo je treći mandatni period u kojem SNSD, u kontinuitetu, vrši vlast u Rogatici. Jedina promjena je to što je došao novi, mladi načelnik. Milorada Jagodića zamijenio je stranački kolega Ninoslav Prelić.
Janković kaže da je mladi načelnik početkom mandata povukao dobar potez sa stipendijama gdje je, pored studenata, stipendirano i nešto osnovaca, što je probudilo nadu kod građana, ali to je sve.
“Ako bih pokušao izdvojiti osnovni problem, bila bi to negativna selekcija i stranačko zapošljavanje. Najbolji odlaze, najnekvalitetniji kadar ‘stranački uhljebi’, a time i budućnost Rogatice ostaje na njima. Ovi koji ostaju uglavnom su tokom školovanja bili loši đaci. Političke poslušnike zapošljavaju u opštinsku administraciju i javna preduzeća, a i tu kasne plate i doprinosi, skromna privreda ne može da hrani tolike ‘izjelice’. Onaj ko se usudi da misli svojom glavom može na brentu da nosi ‘madru’, a žena na kasu, u prodavnicu. Volio bih da mogu ljepše da govorim o svom gradu, ali onda ne bih govorio istinu”, iskren je u razgovoru za naš portal Janković.
Budžet skroman, projekati izostaju
U ovoj Opštini nema značajnijih infrastrukturnih projekata. Poslovi su uglavnom svedeni na sanacije lokalnih puteva, mostova, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, sanaciju fasada, fiskulturne sale Srednjoškolskog centra i slično.
“Ima infrastrukturnih projekata, ali sa skromnim opštinskim budžetom teško je finansirati zahtjevnije projekte. Sa nivoa Republike Srpske, iako je vlast kompatibilna i u predizbornim obećanjima obećavala ‘kule i gradove’, čak se dešava i da krenu u sufinansiranje projekata pa odustanu. Pred same izbore realizovan je projekat vodosnabdijevanja prigradskih naselja i dijela sela u neposrednoj blizini grada. Iako je bio u pitanu IPA projekat, jedva je završen, ‘na guranje’, uz mnogo improvizacije i govorkanja kako su se neki ‘ugradili’ u taj projekat. Izgradnja sportske dvorane započeta je prije nekoliko godina i za sada su tu temelji i stubovi, pa hajde da kažemo finansiraće se sukcesivno, pa i ako njena izgradnja potraje deset godina, grad će na kraju dobiti kvalitetnu dvoranu. Ono što mogu vidjeti jeste da je u toku izgradnja gradske pijace, nije veliki projekat, ali je svaka investicija dobrodošla”, kaže Janković.
Javne nabavke su skromne, jer novca nema. Doduše “VISION” doo plaćeno je 25.318 KM za usluge spremanja i posluživanja hrane i pića tokom obilježavanja krsne slave ove opštine sa oko jedva 11 000 stanovnika. Opštinska uprava za godinu dana potrošila je 80.000 KM goriva. Za manje infrastrukturne radove obično je zadužena firma DGTP “PRIMUS” doo koja je od Opštine prošle godine dobila 150.000 KM. Sitne sanacije rade “ROMANIJA PUTEVI” Sokolac. Zanimljivo je da, iako se izdvaja novac za “RADIO 303” iz Rogatice, Jagodić je svojevremeno plaćao i RTV Istočno Sarajevo radi boljeg imidža Opštine.
U narednom periodu u planu je izgradnju putne infrastrukture u zaštićenom području Park prirode „Prača“.
Značajnu ulogu za ovo malo mjesto ima ŠG “Sjemeć” no, kao i ostala šumska preduzeća u Republici Srpskoj pod teretom je zloupotreba i lošeg upravljanja.
Iako relativno mirno mjesto, gdje incidenata skoro i da nema, Rogaticu je nedavno potresla vijest o paljevini automobila predsjednika Skupštine opštine Siniše Jankovića.
Predsjednik SO za Zamisli.ba nije želio komentarisati ovaj slučaj uz nadu da će nam se javiti “ljepšom prilikom”. No, novinar Janković smatra da je u pitanju politički obračun unutar vladajuće koalicije. Kaže, upitna je i validnost visokoškolske diplome pomenutog predsjednika skupštine.
“Nastavilo se sa stranačkim kadrovanjem, a mandatna mjesta sa najboljim platama tretiraju se isključivo kao stranački plijen. Tako je za načelnika Odjeljenja za upravljanje lokalnim razvojem, privredu i društvene djelatnosti imenovan Mladen Lakić, bivši direktor ŠG ‘Sjemeć’ koji je ovo javno preduzeće ‘zavio u crno’. Zbog toga je i lišavan slobode”, priča nam Janković.
Prema njegovom mišljenju, “loši đaci” su i na čelu drugih javnih preduzeća u ovoj Opštini kao što je slučaj sa Centrom za kulturu i sport Rogatica.
Dom zdravlja grca u problemima, a zbog nedostatka ljekara angažuju i doktore koji su u penziji. Sa konstatacijom Jankovića saglasna je i penzionerka sa početka naše priče.
“Problem predstavlja nedostatak doktora i građani su prinuđeni da putuju u druge gradove da bi uspjeli da zakažu pregled kod doktora specijaliste”.
Koji su planirani projekti u ovoj opštini u narednom periodu načelnik Opštine Ninoslav Prelić nije nam htio odgovoriti. Tako će njegovi sugrađani ostati uskraćeni za pojašnjenje ima li opština, uz saradnju sa Vladom, plan da pokuša oporaviti posrnulu privredu u ovoj Opštini i poboljša kvalitet života građana.
Tužno je proći naveče glavnom ulicom i sresti dvoje-troje, tamo gdje je bilo uobičajeno da svako veče srećete desetine, pa i stotine šetača. I ti koje sretnete su penzioneri ili sredovječni ljudi. Mladih je sve manje. Odlaze, iako Rogatica ima i te kako potencijala da se razvija.