Na prostoru nekadašnjeg logora Trnopolje, u blizini Prijedora, 5. avgusta 2024. godine održan je događaj pod nazivom “Noć u Trnopolju.” Ovaj događaj organizovali su Centar za mlade „KVART“ u saradnji sa Fondacijom za izgradnju kulture sjećanja i Fondacijom Friedrich Ebert, s ciljem sjećanja na 5. avgust 1992. godine, kada je svjetska javnost prvi put saznala za postojanje prijedorskih logora. Tim danom započela je promjena odnosa prema zločinima koji su se tada dešavali.
Ove godine, događaj je bio posebno posjećen, s primjetnim povećanjem broja mladih ljudi u publici, što organizatori vide kao važan korak u postizanju svoje namjere da alternativna komemoracija bude platforma za interaktivni program koji će privući nove generacije. Okupljeni su sjedili na tepisima i prostirkama, dok su okolo šetala djeca, stvarajući atmosferu zajedništva, opuštenosti, i duboke refleksije. Autentičan prostor bivšeg logora, sa svojim slabim osvjetljenjem, dodatno je doprinio simbolici i težini događaja.
Program je započeo u 20:30h uvodnim obraćanjem Branka Ćuibrka, nakon čega je Edin Ramulić održao istorijski čas o logoru Trnopolje, podsjećajući prisutne na strahote koje su se tu dešavale.
Publika je potom imala priliku da učestvuje u razgovoru sa Franjom Šarčevićem, koji je moderirala novinarka Gordana Katana. Njegova svjedočenja i perspektive izazvale su brojne reakcije i komentare iz publike, posebno od mlađe generacije koja je pokazala interes za razumijevanje prošlosti i njenih uzročno-posljedičnih veza sa današnjim društvom.
Jedan od važnijih dijelova programa bila je prezentacija Muzeja ratnog djetinjstva, koju su predstavile Merima Ražanica, Ivana Roso i Ajnura Akbaš. Njihova prezentacija evocirala je snažne emocije, posebno zbog povezanosti sa temom djece koja su preživjela rat i suočila se s posljedicama traumatičnih iskustava.
Nakon toga, održana je panel diskusija na temu „Kako sačuvati činjenice?“ u kojoj su učestvovali Marijana Stojčić iz beogradskog Centra za primijenjenu istoriju, Mujo Begić iz Instituta za nestale osobe BiH i Jasmin Medić iz Instituta za istoriju u Sarajevu. Diskusija je bila usmjerena na izazove s kojima se suočavaju institucije i društvo u očuvanju činjenica o ratu devedesetih, te kako spriječiti njihovu zloupotrebu. Ova tema je izazvala veliko interesovanje, s obzirom na aktuelne napore da se manipuliše narativima o prošlim događajima.
U toku večeri događaju su se pridružili i učesnici i učesnice performansa pod nazivom „Put svjetlosti,“ koji je simbolizovao sjećanje na stradale u logoru Trnopolje. Na kraju programa, Mujo Begić je predstavio monografiju o Korićanskim stijenama, mjestu još jednog od strašnih zločina iz tog perioda, najavljujući buduće projekte koji će dodatno osvijetliti ove tragične događaje.
Noć u Trnopolju ove godine je ostvarila svoj cilj – ne samo da se prisjete prošlih stradanja, već i da podstaknu mlade ljude na promišljanje o važnosti suočavanja sa prošlošću kako bi se izgradilo pravednije društvo u budućnosti.