Uloga vjere u društvu, posebno u kontekstu vjerskih okupljanja, trebala bi biti odvojena od političkih interesa. Međutim, u predizbornim vremenima sve češće svjedočimo kako političari koriste vjerske ceremonije kao alat za vlastitu promociju. Nažalost, takve prakse ne samo da ugrožavaju duhovne vrijednosti, već i narušavaju temeljnu ulogu religije u društvu. Na slučaju političkih dešavanja u Prijedoru vidimo da se vjerski događaji često (zlo)upotrebljavaju za političku promociju, posebno u toku predizborne kampanje.
„Religije trebaju poštivati državu kao čimbenik koji im je potreban za ostvarenje misija. Posebno se tu može uzeti za primjer vjerski odgoj. Za ispunjenje misije vjerskog odgoja religijama je potrebna infrastruktura. Tu infrastrukturu država posjeduje kroz škole. Država treba religijama otvoriti vrata škola, ali religije ne smiju to zloupotrijebiti na način da umjesto promoviranja vjerskog odgoja, promoviraju nacionalnu i političku propagandu koja ne odgaja čovjeka za odgovornu budućnost, nego pogađa njegovu slobodu i nameće mu ideologiju koja nije u skladu s interesima cjeline društva.“
Ovako nam je pojasnio zloupotrebu promoviranja političke propagande kroz vjerska propovijedanja fra Antonio Baketarić. O ovome je pisao i u svom Zborniku radova sa prve konferencije studenata teoloških fakulteta u Bosni i Hercegovini „Religija i društvo“.
Nema ništa loše u zajednici, jedinstvu, izgradnji međusobnog povjerenja i njegovanja tradicija. Štaviše, zajedništvo pomaže da svaki pojedinac zna da nije sam, da može da se osloni na zajednicu u teškim trenucima, ali i da ima s kim podijeliti sretne vijesti.
Političari su također dijelom zajednica, s prostom ljudskom potrebom za pripadnošću, njegovanjem tradicija, okupljanja povodom vjerskih i bilo kojih drugih običaja i praznika. Pa ipak, teško možemo vidjeti da se političari infiltriraju u zajednicu kao „obični građani“.
Umjesto toga, koriste priliku obratiti se medijima, postaviti fotografije s vjerskih okupljanja na društvene platforme (praćene izjavama koje su tobože dali medijima ili porukama koje su uputili vjernicima) i time pokazati kako oni, a u političkim ulogama koje obnašaju, podržavaju zajednicu i promoviraju tradicionalne vrijednosti.
Posebno je ovaj fenom dodvoravanja vjernicima izražen u predizbornim periodima. Mediacentar Sarajevo pratio je izvještavanje lokalnih medija i naloge društvenih mreža političkih subjekata u osam općina i gradova tokom Lokalnih izbora 2024. Periodi su obuhvatili testno kodiranje u junu i julu i svakodnevni monitoring dvije sedmice augusta online medija, te tokom cijele izborne kampanje, uključujući i prve dane oktobra, te dan izborne šutnje.
Kroz rad na analizi načina izvještavanja lokalnih medija o izborima i političkim subjektima, prateći prijedorske lokalne medije, vidljive su učestale posjete vjerskim događajima, sada već reizabranog gradonačelnika Prijedora Slobodana Javora. Na nekim od vjerskih okupljanja pratio ga je i stranački šef Milorad Dodik.
Tako su, naprimjer, u prijedorskoj mjesnoj zajednici Marićka na okupljanju uoči praznika Svetog proroka Ilije kod crkve brvnare, posvećene ovom starozavjetnom proroku, posjetili narodni zbor. Tom prilikom, predsjednik SNSD-a i Republike Srpske Milorad Dodik obratio se novinarima rekavši da se tradicionalnim okupljanjem naroda povodom Ilindana u Marićkoj kod Prijedora, uz crkvu i vjeru, proslavlja srpsko ime i da je došao tu da to i obilježe.
“Ovo su naši preci davno nekada započeli, mi danas nastavili i siguran sam da će buduća pokoljenja da nastave. Posebno raduje što se okupi zaista veliki broj vjernika na večernjem bogosluženju i veliki broj djece”, poručio je tom prilikom novinarima gradonačelnik Prijedora, SNSD-ov Slobodan Javor.
Da ponovimo – očuvanje tradicije, vjere i zajedništva su dobrodošli, kako bi se svaki član zajednice osjetio prihvaćenim, podržanim; kako bi kroz duhovnost i dobre odnose sa ostalim članovima osjetio pripadnost zajednici.
Ono što primjećujemo u nepogrešivim obilascima vjerskih događaja u ulozi već obnašajućeg gradonačelnika ali i kandidata za reizbor u predizborno vrijeme, jeste upravo zloupotreba vjerskih okupljanja u svrhu vlastite političke promocije. Kada bi, naprimjer, Slobodan Javor posjećivao vjerska okupljanja kao i hiljade drugih građana – neprimijetno – tada ne bismo razmatrali potencijalno korištenje vjere u promotivno-političke svrhe.
„Drago mi je što sam imao priliku da budem na Liturgiji sa vjernicima. Crkva je bila puna naroda, što je dobar pokazatelj da smo svi zajedno kao društvo na dobrom putu“, poručio je Javor novinarima prisustvujući svetoj liturgiji, litiji i lomljenju slavskog kolača, prilikom obilježavanja slave hrama Svetog proroka Ilije na Urijama.
„Slavski dan je vrijeme za okupljanje prijatelja, zbog čega smo Svetu Mariju Magdalenu uz pravoslavne običaje proslavili zajedno. Parohu kazaračkom Željku Milosavcu, kao i svim parohijanima čestitam slavu, uz želju da je uvijek obilježavamo u miru, zdravlju i sreći“, poručio je Javor povodom obilježavanja hramovne slave parohije kozaračke i hrama Svete Marine u Zajednicama.
Brojne su liturgije, tradicionalna vjerska okupljanja i obilježavanja, održana u mjesecima i danima uoči Lokalnih izbora 2024 u Bosni i Hercegovini. Skoro nijedan vjerski događaj na području Prijedora nije prošao bez političkog prisustva i obraćanja medijima i javnosti Slobodana Javora, koji je naposljetku osvojio još jedan mandat.
„U raznim povijesnim periodima država i religija su se poistovjećivale, diferencirale, uključivale i isključivale. U demokratskim državama svjetovna (državna) i religiozna vlast dvije su različite stvarnosti. One funkcioniraju, ili bi makar trebale funkcionirati po načelu caru carevo, Bogu Božje.“ – zaključio je fra Antonio Baketarić.